Bir sorunuz mu var?
Mesajı gönderildi. Kapalı

Khan Academy

Khan Academy, 2006 yılında eğitimci Salman Khan tarafından “herkese, her yerde, dünya standartlarında, bedelsiz eğitim” sloganıyla kurulmuş, kâr amacı gütmeyen bir eğitim kuruluşudur. Platform, internet üzerinden birçok farklı alan ve seviye için hazırlanan ders videoları, interaktif alıştırmalar ve testler ile bireysel öğrenme için oyunlaştırma mekanizmalarıyla desteklenen bir kütüphane ve aynı zamanda öğrencinin seviyesini tespit ederek yönlendirebilen, öğrenme verisini öğretmen ya da velilere raporlayabilen kişiselleştirilmiş bir eğitim aracı sunmaktadır. Her yıl 100 milyon öğrenci ve 2 milyon öğretmen tarafından kullanılan Khan Academy’nin yayınladığı tüm içerik dünya çapında herkesin kullanımına bedelsiz olarak açıktır.

Tarihçe

Organizasyonun kurucusu Salman Khan, Bangladeşli bir baba ile Hindistanlı bir annenin çocuğu olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin New Orleans kentinde doğup büyümüştür. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde üç farklı alan okuduktan sonra, Harvard’da İşletme Yönetimi Yüksek Lisansını toplam dört senede kazanmıştır.

2004’ün sonlarına doğru kuzeni Nadia’ya matematik dersleri verirken, benzer ders isteklerinin çevresi tarafından talep edilmesi üzerine Youtube videoları hazırlamaya başlayan Salman Khan, ürettiği dersleri takdir edenlerin yoğun ilgisi nedeniyle 2009 yılında çalışmakta olduğu işini bırakır ve 2010 yılından itibaren tam zamanlı olarak “Khan Academy” ismiyle dersler hazırlamaya başlar. Bilginin ihtiyacı olan herkese ulaşması için ücretsiz olması gerektiğine inanan Khan, finans sektöründe sürdürdüğü başarılı bir kariyerden vazgeçerek sahip olduğu en değerli şey olduğuna inandığı bilgisini tüm insanlarla karşılıksız olarak paylaşmayı seçer. Khan Academy, eğitim alanında bir sosyal girişimcilik örneği olup bağışlarla desteklenmektedir ve kâr amacı gütmemektedir. Bill & Melinda Gates Vakfı, Ann ve John Doerr, Lemann Foundation ve Google gibi büyük kuruluşlardan bağışlar alan Khan Academy, teknoloji destekli ve insan odaklı bir eğitim anlayışının yaygınlaşmasına aracı olmayı ve dünya genelinde eğitimde fırsat eşitliğine katkı sağlamayı hedeflemektedir. 2010 yılında Google, derslerin artırılması ve tüm çekirdek ders öbeğinin farklı yaygın dillere çevrilebilmesi için kendi Project 10^100 projeleri kapsamında Khan Academy’ye 2 milyon dolar verdiğini açıklamıştır. 2012 yılında STFA’nın girişimiyle Türkiye ofisi kurulmuş, 2013 yılında Carlos Slim Foundation, ders içeriğinin İspanyolca’ya çevrilmesi amacıyla bağışta bulunmuştur. 2015 yılında Tata, derslerin Hindistan’da kullanışması için girişimde bulunmuştur.

Başlangıçta, Khan Academy’nin kütüphanesi genellikle matematik derslerini içeriyordu. Katkılar sayesinde Khan Academy artık tıp, tarih, finans, fizik, kimya, biyoloji, astronomi, bilgisayar bilimleri, müzik gibi pek çok alanda dersler içermektedir. Ayrıca NASA, Pixar, MoMA gibi içerik ortakları sayesinde kütüphane hızla zenginleşmeye devam etmektedir. Khan Academy, 2016 yılı itibarıyla Amerika’daki üniversiteye giriş sınavı olan SAT’nin resmi hazırlık kaynağı olmuştur. Salman Khan, 1,5 milyardan fazla ders veren Khan Academy’nin hikâyesini ve eğitim vizyonunu kaleme aldığı Dünya Okulu isimli kitapta özetlemektedir.

Khan Academy bugün İngilizce dışında 36 dilde eğitim içeriği yayınlamaktadır. Organizasyonun ilk uluslararası iştiraki olan Khan Academy Türkçe, 2012 yılında Türkiye’de faaliyete geçtikten sonra 2013 yılında İspanyolca ve Portekizce, 2014 yılında Fransızca ve 2015 yılında da Hindistan ofisleri açılmıştır. Ayrıca, Khan Academy dersleri gönüllü organizasyonlar tarafından Endonezyaca, Almanca, İspanyolca, Çekçe, İtalyanca, Svahili, Norveççe, Polonyaca, Portekizce, Rusça, Yunanca, Bulgarca, Ukraynaca, Urdu, Arapça, Farsça, Bengal, Hintçe, Malayalam ve Çince gibi pek çok dile çevrilerek yayınlanmaktadır.

Khan Academy’nin 2014 yılında başlattığı “Tek bir şeyi bilmelisin: Her şeyi öğrenebilirsin” hareketi, tüm dünyada öğrenme konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan bir sosyal kampanyadır.

2018 yılında Khan Academy Kids uygulaması ile okul öncesi eğitim de vermeye başlayan Khan Academy, bugün hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2 yaşından itibaren her insana ücretsiz bir kütüphane sunmaktadır.

  • Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Khan_Academy

Khan Academy Türkiye

Khan Academy Türkiye
Khan Academy Türkiye

Herkese, Her Yerde, Dünya Standartlarında, Bedelsiz Eğitim!
Khan Academy, alışılagelen eğitim sistemini değiştirip geliştirmeyi ve özgürleştirmeyi hedefleyen; kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Amacımız, isteyen herkesin, istediği an, istediği yerde dünya standartlarında ve ücretsiz bir öğrenim imkanına sahip olabilmesini sağlamaktır.

Khan Academy platformunun sunduğu tüm eğitim içeriği herkese açıktır: Öğrenci, öğretmen, işadamı, ev hanımı ya da dünyamızı ziyaret eden meraklı bir uzaylı… Kim olursanız olun, Khan Academy’deki eğitici içerik ve öğrenim kaynaklarına hiçbir bedel ödemeden ulaşabilirsiniz. Khan Academy’nin amacı eğitimde fırsat eşitliğinin güçlenmesine katkı sağlamaktır. Bilginin ihtiyacı olan herkese ulaşması için ücretsiz olması gerektiğine inanıyoruz.

Khan Academy’nin sunduğu kişiye özel öğrenim içerikleri ile kendi hız ve ihtiyacınız doğrultusunda öğrenebilir, kendinizi geliştirebilir, ders çalışabilir, sınava hazırlanabilir, çocuğunuza öğretebilir, ya da öğretmenseniz Khan Academy örgün eğitimin yerine geçmeyi değil, okullardaki eğitim desteklemeyi ve daha verimli hala getirmeyi hedefler. Platformu sınıfınızda da kullanabilirsiniz. Khan Academy hem öğrenciler için bireysel öğrenim kaynağı hem de öğretmenler için sınıflarında, ya da veliler için evlerinde kullanabilecekleri bir eğitim aracıdır. Khan Academy dünya genelinde yaşanmakta olan eğitim reformunun ve eğitimde dijital dönüşümün en önemli temsilcilerinden biri olarak teknoloji destekli ve aynı zamanda insan odaklı bir eğitim modelinin yaygınlaşması için ücretsiz bir araç ve hayat boyu öğrenme anlayışıyla her bireyin kendini geliştirebilmesi için de ücretsiz bir kaynak sunmaktadır.

  • Khan Academy Türkiye Ekibi: https://www.khanacademy.org.tr/takim.asp?ID=4
  • Web sitesi: https://www.khanacademy.org.tr
Layer 1