Bir sorunuz mu var?
Mesajı gönderildi. Kapalı
4.88
61 yorumları

Lumion'da Mimari Uygulama | Ücretsiz

3ds Max, Lumion, Photoshop ile Kış Sahnesi
Eğitmen
Emre Timur
2.935 students Kayıtlı
  • Tanım
  • Müfredat
  • SSS
  • Yorumlar

ACELESİ OLAN MİMARLARIN TERCİHİ: LUMION

SketchUp veya 3ds Max yazılımlarında projenizi modelliyor, yüzlerce hazır objeyi ve malzemeyi internette arayarak vakit harcıyor, bu objelerle yavaşlamış olan sahneniz V-Ray tarafından saatler boyu render ediliyor ve üstelik maalesef orataya çıkan şey içinize sinmiyor… 15 Yıllık bir mimar olarak benim daha iyi bir fikrim var: LUMION kullanın.

1-Çok daha hızlı bir arayüzü vardır ve eski bilgisayarlara göre kendisini otomatik olarak kolaylaştırır.

2-İçerisinde ücretsiz yüzlerce insan-hayvan modeli vardır, üstelik animasyonlu!

3-İçerisinde ücretsiz yüzlerce ağaç, çalı, çim modeli vardır, üstelik animasyonlu! Yani devamlı salınan, hışırdayan yapraklar…

4-İçerisinde ücretsiz yüzlerce iç mekan hazır obje vardır, üstelik malzemelerini arama bulma derdi yok. Hazır malzemeli, renk seçenekli hazır objeler sizi bekler.

5-Trafik lambası, otomobil, bisiklet, bina, villa, yol işareti, bayrak… gibi objeler de yine ücretsiz, yine renk seçenekleri ile, yine hazır malzemeli bir şekilde sahneyi ağırlaştırmadan konur.

6-Dev bir hazır malzeme kütüphanesi vardır. Yansıma, bump, geçirgenlik, eskime ayarları hazır yapılmış malzemeler düşünün…

7-Işık ayarları için kuantum fiziği bilmeniz gerekmez. Render ayarlarının içinde kaybolmazsınız, hazır ayarları vardır ve bir çocuk bile kullanır.

8-Render saatler içinde değil, saniyeler içinde biter ve üstelik sürpriz de olmaz çünkü final sahneyi en baştan sizin yerinize Lumion tahmin eder.

9-En önemlisi de tasarımcılar V-Ray‘in işini bitirmesini beklerken Lumion sizin yaratıcı fikirlerinizi bekler. Sizi bekleyen bir programı öğrenmek istemez misiniz? 

Aceleniz varsa doğru yerdesiniz!

Bir programı karşımıza alıp komutlarını ezberlemek değil de örnek bir proje üretmek daha öğreticidir. Siz de mi öyle düşünüyorsunuz?

3ds Max,  SketchUp, Cinema 4D gibi programlarda bir şekilde modelleme yapabiliyor ama hızlı ve kaliteli render almak ile ilgili problemler yaşıyorsanız, bu ders tam size göre!

Ham bir modelden başlayarak malzemeler, ışıklar, efektler nasıl ayarlanır, insan, ağaç gibi objeler nasıl yerleştirilmelidir, kusursuz render almak için ne gibi detaylara dikkat etmek gerekir, hepsi tek derste!

Belirli bir düzeyde render alabiliyor ama çalışmanızın ne gibi sorunlara sahip olduğunu bir türlü kestiremiyorsanız da öyle çünkü kaliteli bir görselin sahip olması gereken temel kriterleri konuşmaya devam ediyoruz.

KALİTELİ RENDER ALMANIN KURALLARI başlıklı dersimizde herhangi bir programa girmeden temel ilkeleri konuşmuştuk. Bunda ise artık teoriden pratiğe geçiyoruz; render programı için işin uzmanına güveniyoruz: LUMION.

Lumion kullanarak etkili görseller hazırlayabilirsiniz. Bu dersin size bir şeyler katması için temel düzeyde 3D bilmeniz yeterli. Hazırlanmış modellerin Lumion için uygun hale getirilmesinden başlayarak ağaç, insan, manzara, peyzaj ögeleri ekleyeceğiz, kaliteli bir render için kritik ayarları yapacağız ve Photoshop‘ta son rötuşları yaparak çalışmamızı tamamlamış olacağız.

“Kış Evi” dediğim bir örnek proje üzerinden gittik ve bu yeni başladığım serinin ikinci dersidir. Kar, çöl, iç mekan, animasyon, gece gibi farklı render koşullarını anlatan dersler peşisıra gelecek.

Böylece anlatılanlar teorik seviyede kalmayacak, örnekler ve uygulamalar ile pekişmiş olacak.

Ders, üç ayrı program üzerinden yürüyecek ama bunları öğrencinin bilmesi şart değil. Yani bu ders sadece bir Lumion render dersi olmanın dışında 3ds Max ve Photoshop ile dirsek temasını da bünyesinde barındırıyor.

Bu dersi tamamlamış olan öğrenci ise belirli bir düzeyde konuya hakim olacak, CV’sine bildiği programlarla ilgili güvenle istediği notu düşebilecek.

İşi uzmanına bırakın…

Soru ve görüşlerinizi dikkatle dinliyor olacağım.

Bu kurstan faydalanabilmeniz için içerisinde Lumion 9 ve üstü bir sürüm yüklü bir bilgisayar yeterlidir.

***

ACELESİ OLAN TASARIMCILARIN EĞİTMENİ

Mimar, Yazar ve Eğitmen olan Emre Timur tasarım, görselleme, animasyon, fotoğrafçılık ve kısa film ile uğraşmakta ve profesyonel meslek yaşamına İzmir’de devam etmektedir. Yayımlanmış 6 kitabı bulunmaktadır. AutoCAD, 3ds Max, V-Ray, Lumion, Photoshop, Tasarım ve Sinemada Işıklandırma eğitimleri vermektedir.

INSTRUCTOR FOR STUDENTS IN A HURRY

Emre Timur, who is an architect, writer, and instructor, engages in design, visualization, animation, photography, and short film, and continues his professional career in Izmir. He has published six books. He provides training in AutoCAD, 3ds Max, V-Ray, Lumion, Photoshop, Design, and Lighting in Cinema.

***

Yılda Bir Milyon Dakika Eğitimin Sırrı

1-Artık hız ve acele çağındayız. Kimsenin uzun bir eğitime de yavaş programlara da ihtiyacı yok. İnsanlara en değerli şeyi kazandırmak istiyorum: Zaman!

2-Kimsenin 100 saatlik eğitimleri sonuna kadar bitirebildiğini sanmıyorum. Niçin birkaç akşamda öğrenebileceğim bir şeyi aylara yayayım ki?

3-Sorulara hemen cevap vermeye çalışıyorum. Altı ay sonra verilen bir cevabın sorusu bile unutuluyor.

4-Ninni değil, ders dinleyin! Sıkılmayı bilmeyen kişi sıkılanı da anlamaz; bir eğitmenin çok bilgili olmasından önemli olan şey, sıkıcı olmaması, dikkati diri tutabilmesi ‘dir. Bunu sağlamaya çalıştım çünkü kendim de hep aceleci bir öğrenci oldum.

5-Eğitmenin görevi yalnızca bir şeyleri öğretmek değil, sevdirmek. Keyif almadan yaptıktan sonra her iş işkencedir, bilirim. Öğrencilerimden gelen yüzlerce mesajdan, anlattığım her şeyi sevdirebildiğimi görüyorum.

6-Bazı kurslar gördüm, zamanında belki fırtına gibi esmiş fakat artık eskide kalmış. Bu çağda bir şeyler o kadar hızlı eskiyor ki üç yıl önce son kullanım tarihi geçmiş bir kurs kimseye bir şey kazandırmaz. Ben size bugünü, bu çağı, şimdiyi vaat ediyorum. Nostaljik olmayan bir eğitim vaat ediyorum.

***

The Method I Adopted in Education

1- We are now in the age of speed and haste. Nobody needs long training or slow programs. I want to provide people with the most valuable thing: Time!

2- I don’t think anyone can complete a 100-hour training in its entirety. Why should I stretch something I can learn in a few evenings over months?

3- I try to respond to questions immediately. A question that receives an answer after six months is already forgotten.

4- Listen to the lesson, not lullabies! A person who doesn’t get bored cannot understand someone who does. The most important thing for an instructor is not to be highly knowledgeable but to not be boring and to be able to keep attention alive. I have tried to achieve this because I have always been a hurried student myself.

5- The duty of an instructor is not only to teach but also to make it enjoyable. I know that every task becomes torture if it is done without pleasure. From the hundreds of messages I receive from my students, I can see that I have managed to make them love everything I teach.

6- I have seen some courses that may have once been popular but are now outdated. In this age, things become obsolete so quickly that a course whose expiration date has passed three years ago doesn’t benefit anyone. I promise you today, this era, the present. I promise you an education that is not nostalgic.

Render
How long do I have access to the course materials?
You can view and review the lecture materials indefinitely, like an on-demand channel.
Can I take my courses with me wherever I go?
Definitely! If you have an internet connection, courses on Udemy are available on any device at any time. If you don't have an internet connection, some instructors also let their students download course lectures. That's up to the instructor though, so make sure you get on their good side!
4.88
61 yorumları
Yıldız 5
51
Yıldız 4
8
Yıldız 3
2
Yıldız 2
0
Yıldız 1
0
Layer 1